20 lat od ustanowienia przez Stolicę Apostolską Metropolii Łódzkiej

Dziś mija dokładnie 20 lat od ustanowienia przez Stolicę Apostolską Metropolii Łódzkiej. Dnia 24 lutego 2004 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podjął decyzję o powołaniu do istnienia Metropolii Łódzkiej w skład której weszły: Archidiecezja Łódzka i Diecezja Łowicka.

Tak oto to wydarzenie wspomina emerytowany metropolita łódzki abp Władysław Ziółek – 24 lutego 2004 roku zgromadziłem księży w kurii i obwieściłem decyzję Stolicy Apostolskiej i poinformowałem, że wchodzi ona w życie z dniem 25 marca 2004 roku. Tak doszło z realizowania moich gorących pragnień. Nie doczekał tego już biskup Kulik, biskup Bejze – jak wiadomo zmarł w marcu 2005 roku – więc już o tym wiedział i się tym bardzo ucieszył. – mówi arcybiskup senior.

O tym jak doszło do powołania Metropolii Łódzkiej, o zabiegach, licznych rozmowach i argumentach przemawiających za tym, by powołać nową stolicę metropolitalną opowiada w swoich wspomnieniach ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

– W pewnym momencie powiadamia mnie arcybiskup nuncjusz, że została podjęta decyzja w Stolicy Apostolskiej o powołaniu diecezji w Bydgoszczy i w Świdnicy. Tak powstają dwie nowe diecezje i powołana zostaje nowa metropolia – metropolia łódzka. Byłem przeszczęśliwy! – tłumaczy abp Ziółek.

– Ja ciągle argumentowałem arcybiskupowi nuncjuszowi, że podniesienie Łodzi do rangi metropolii byłoby taką nobilitacją dla tego miasta, które nawet w ocenie duchownych – biskupów – jest traktowane jako diecezja trudna. Byłoby to takie spojrzenie Jana Pawła II, który był w Łodzi i spojrzał na Łódź taką jaka była w 1987 roku. Spojrzał na nią w roku 1992 – powołując ją do rangi archidiecezji, a teraz spojrzał na nią – też ciągle jako na świat robotniczy. Byłoby to dowartościowanie ludzi pracy i tego rozwijającego się świata akademickiego, ale również na nasze środowisko teologiczne – seminarium duchowne – diecezjalne i zakonne, instytut teologiczny, filię Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego. To wszystko razem wydawało mi się, że tworzy taki materiał do tego, by być fundamentem pod nową metropolię, z którą wiążą się nowe wyzwania.- podkreśla arcybiskup senior.


Treść bulli, którą Ojciec Święty Jana Pawła II, ustanowił metropolię łódzką

Jan Paweł Biskup, Sługa Sług Bożych, na wieczną rzeczy pamiątkę.

W trosce o duchowy wzrost wiernych, pragniemy dostosować instytucje kościelne w Polsce do skuteczniejszego głoszenia zbawczej prawdy wszystkim synom i córkom Kościoła. Biorąc więc pod uwagę usilną prośbę Czcigodnego Brata naszego Józefa Kardynała Glempa, Arcybiskupa Warszawskiego, który po wysłuchaniu Konferencji Episkopatu Polski, poprosił Stolicę Apostolską, aby – ze względu na wielką liczbę wiernych mieszkających w powierzonym mu okręgu kościelnym, po wydzieleniu niektórych terytoriów prowincji kościelnej warszawskiej – została utworzona prowincja kościelna łódzka, a Kościół o tej samej nazwie został wyniesiony do zaszczytnej godności arcybiskupiej siedziby metropolitalnej, My sami, otrzymawszy wcześniej przychylną opinię Czcigodnego Brata Józefa Kowalczyka, Arcybiskupa Tytularnego Heraklei, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, oraz zasięgnąwszy rady Sekcji do Spraw Stosunków z Państwami przy Sekretariacie Stanu, a także Kongregacji do Spraw Biskupów, określamy i postanawiamy, co następuje. Mocą Naszej Apostolskiej władzy Archidiecezję łódzką, dotychczas bezpośrednio podległą Stolicy Świętej, wynosimy do godności Kościoła metropolitalnego i nadajemy mu prawa i przywileje, którymi cieszą się inne siedziby metropolitalne, zgodnie z przepisami prawa powszechnego. Ponadto z terytorium dwóch diecezji, mianowicie łódzkiej i łowickiej, ustanawiamy nową prowincję kościelną, która ma nosić nazwę łódzkiej. Czcigodnemu Pasterzowi Archidiecezji łódzkiej nadajemy godność arcybiskupa i metropolity wraz z prawami i przywilejami, którymi cieszą się metropolici w Kościele katolickim, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, oraz zlecamy zadania i obowiązki związane z tym urzędem. Do wypełnienia powyższych postanowień wyznaczamy Czcigodnego Brata Józefa Kowalczyka, udzielając mu koniecznej i odpowiedniej władzy, także w zakresie subdelegowania kogokolwiek piastującego godność kościelną do wykonania tego, o czym mowa. Po doprowadzeniu sprawy do końca, należy sporządzić dokumenty, a ich oryginały bezzwłocznie przesłać do Kongregacji do Spraw Biskupów, bez względu na jakiekolwiek przeszkody. Dane w Rzymie u św. Piotra, dwudziestego czwartego lutego, roku Pańskiego dwa tysiące czwartego, w dwudziestym szóstym roku Naszego Pontyfikatu.

+ Angelus Card. Sodano
Sekretarz Stanu

+ Joannes B. Card. Re
Prefekt Kongregacji do Spraw Biskupów

Marcellus Rossetti, protonot. apost.
Brennus Chestle, proton. apost