Pasterka 2020

Migawki z Pasterki w parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu z 24 na 25 grudnia 2020 roku.
Dla wielu z nas było to niezapomniane przeżycie tej nocy, w której świętowaliśmy Narodzenie Zbawiciela. Cała oprawa liturgii jak i wystrój kościoła pomógł przeżyć tę wyjątkową chwilę Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, z uwagi na trwającą pandemię, nie przypominały tych tradycyjnych – tak samo było z pasterką. Ze względu na panujące w kościołach limity, w wydarzeniach uczestniczyła ograniczona liczba wiernych.
Pasterka to bardzo uroczysta msza święta odprawiana o północy, w nocy z 24 na 25 grudnia. Choć wybieraliśmy się na nią późnym wieczorem w dniu wigilii, jest to już pierwsza Msza święta w dzień Bożego Narodzenia. Upamiętnia modlitwę i oczekiwanie pasterzy na narodzenie Jezusa, którzy jako pierwsi złożyli mu hołd.
Jaka jest historia pasterki?
Pierwsze wzmianki o świętowaniu narodzin Chrystusa pojawiły się już w IV w. Specjalny formularz Mszy świętej na Boże Narodzenie opracowano dopiero w kolejnym wieku. Wiadomo, że od VI wieku w Rzymie nakazano odprawianie w dzień Bożego Narodzenia aż trzech specjalnych Mszy świętych: pasterki w nocy, mszy o świcie
i mszy w dzień.
Pasterkę odprawiali dawniej jedynie papieże, którzy udawali się do Bazyliki S. Maria Maggiore najpierw o północy, a kolejny raz następnego dnia rano i w ciągu dnia. Trzy msze tłumaczono jako potrójne narodzenie Jezusa: zrodzenie przez Boga Ojca, narodzenie w czasie z Maryi oraz mistyczne narodzenie się Jezusa w ludzkich sercach. Trzy msze święte miały też oznaczać pokłony złożone przez aniołów, pasterzy i Trzech Mędrców.
Dziś pasterka to tylko jedna msza o północy i najważniejszy moment świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu Wigilia Bożego Narodzenia bez pasterki jest niepełna. Msza ta rozpoczyna rok liturgiczny w Kościele katolickim oraz obchody Bożego Narodzenia, świąt związanych z tajemnicą Wcielenia – narodzenia się Jezusa, Syna Bożego, w ciele człowieka i przyjęcia przez Chrystusa ludzkiej natury.
Jak przebiegała pasterka?

Podczas pasterki wierni mieli okazję wysłuchać opisu narodzenia Jezusa według Ewangelii świętego Łukasza. Co ważne, pasterka otwiera cykl liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjścia pana Jezusa na ziemię w ludzkiej postaci. Przychodzenie na pasterkę całymi rodzinami jest jedną z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Ta radosna i uroczysta msza, w czasie której śpiewa się kolędy, choć odprawiana w środku nocy przyciąga wiele osób, często nawet tych rzadko pojawiających się w kościele w ciągu roku.