Schola Dziecięca

„Chwalić Cię będę Panie, całym sercem moim’’ (Psalm 9)

alt

Spotkania: W każdą sobotę w godz. 11:00 – 13:00 w domu parafialnym

Opiekunowie: ks. kan. dr Andrzej Blewiński

Historia: Schola to skrót od terminu „schola cantorum”, oznaczającego szkołę śpiewaków”. Pochodzące z języka greckiego słowo „schola” znaczy „szkoła”, natomiast łacińskie „cantorum” od „cantus” oznacza „śpiew”. Schola Dszkziecięca „Melodyjki” przy Parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu rozpoczęła swą działalność w 2008 roku. Inicjatorem powstania dziecięcego zespołu był ks. proboszcz Andrzej Blewiński, a realizacji owej myśli podjęła się Kayah Czaplińska i Marcin Mańkowski, opiekunem był ks. Marcin Majda. Schola, to grupa dzieci pełnych radości i zapału, otwartych na muzykę, śpiew, przygodę, uczących się otwierać serca na innych, pragnących śpiewać Panu Bogu i ludziom.

Działalność:

  • – Ubogacanie śpiewem Eucharystii dla dzieci w niedzielę o godz. 11.30, modląc się w ten sposób i służąc wiernym zgromadzonym na wspólnej modlitwie.
  • – Nauka piosenek i pieśni religijnych oraz doskonalenia techniki śpiewania, nauka gry na instrumentach
  • – Godne uczestniczenie w liturgii Eucharystycznej, integracja dzieci ze sobą, pomaganie im odnaleźć miejsce w życiu, dostrzec rzeczy ważne i pogłębić sens życia z Bogiem
  • – Udział w różnorakich imprezach i konkursach

Ksiądz Proboszcz Andrzej Blewiński wraz z księżmi posługującymi w naszej Parafii i opiekunami Scholii zaprasza wszystkie dzieci chętne, zainteresowane, które lubią śpiewać, chcą służyć Bogu swoim śpiewem i chciałyby spróbować swoich sił przy mikrofonie.

Łaskawość 2013

W dniu 17.05.2013 odbył się kolejny XVII Festiwal Piosenki Religijnej Łaskawość 2013. Nasza Schola tym razem w zmaganiach konkursowych wzięła udział w komplecie. Jak zwykle w wyjeździe do Łasku towarzyszyli nam Rodzice. Zaśpiewaliśmy dwie piosenki: „Kantyk” z repertuaru Zespołu „Pokój i dobro” oraz „Arki Noego” – „Mama Królowa”. I znów nam się udało. Tym razem zajęliśmy II miejsce i w niedzielę 19.05.2013 wzięliśmy udział w Koncercie Laureatów. Dziękujemy Ks. Proboszczowi, który sfinansował nasz niedzielny wyjazd na koncert laureatów. Mamy nadzieję, że kolejne przeglądy i konkursy w których weźmiemy udział zaowocują kolejnymi nagrodami. Ale to już w przyszłym roku szkolnym. Teraz przed nami festyn z okazji Dnia Dziecka 01.06.2013 i Festyn Parafialny – 09.06.2013.

Beata Pawłowska

Występ w parafii NMP Różańcowej w Zgierzu

W niedzielę 14.04.2013 nasza Schola zaśpiewała na Dziecięcej Mszy Świętej w Parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zgierzu. Po zakończeniu mszy Świętej dzieciaki wykonały jeszcze kilka piosenek za co zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Jak zwykle pomocą służyli nam Rodzice, którzy zadbali o dojazd i powrót dzieci i oczywiście ks. Jacek, który zatroszczył się o odpowiednie nagłośnienie naszego występu. Wszystkim bardzo dziękujemy.

I miejsce Scholi „Melodyjki”

W dniu 20.12.2012 w Domu Kultury w Łęczycy odbył się już po raz trzeci Przegląd Kolęd i Pastorałek „ Hej, w dzień narodzenia”. W zmaganiach konkursowych wzięło udział  60 wykonawców w trzech kategoriach: soliści do lat 13, zespoły i soliści powyżej 13 lat. Nasza Schola tym razem okazała się rewelacyjna i zajęła I miejsce. W dniu 6.01.2013 w Kościele Św. Andrzeja w Łęczycy odbył się koncert laureatów. Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki i po raz kolejny zaprezentowali nagrodzone kolędy.

Najnowsze nowinki – grudzień 2012

Grudzień to czas oczekiwania na nadejście Maleńkiego Jezusa, a dla naszej Scholi także czas wytężonej pracy. Dużo się dzieje.

Na początek intensywnie przygotowywaliśmy się do regionalnych eliminacji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Dzielnie w konkursowych zmaganiach pomagali nam ks. Jacek na flecie i ks. Jan na gitarze basowej. Odbyły się one 12.12.2012 w Łodzi niestety tym razem nie udało nam się zakwalifikować do konkursu głównego ale dzieciaki były świetne (zaręczam). Na pewno będziemy próbować  swoich sił w następnym roku.

Kolejne wydarzenie to nasz udział w II Zgierskim Spotkaniu Wigilijnym. 16.12.2012 nasze Melodyjki zaśpiewały na Starym Rynku w Zgierzu mini koncercik kolęd. W komplecie dotarliśmy na nasz występ, zaśpiewaliśmy, otrzymaliśmy gromkie, zasłużone brawa i wróciliśmy na 11:30 by wspólnie przeżyć liturgię Mszy Świętej (jak w każdą niedzielę). Nie udałoby nam się to gdyby nie zaangażowanie i nieoceniona pomoc rodziców.

Po mszy świętej udaliśmy się do Domu Parafialnego na przedświąteczne spotkanie opłatkowe. Wspólnie z nami w spotkaniu brała udział asysta dziecięca pod kierunkiem Pani Beaty Pawlak. Życzeniom i uściskom nie było końca. W tym  ważnym wydarzeniu towarzyszyli nam nasi księża ks. Jacek, ks. Jan, ks. Piotr i ks. Proboszcz a także Rodzice naszych dzieciaków. W takie dni jak ta niedziela możemy się przekonać że Schola to nie tylko śpiewające dzieci, Schola to też Rodzice na których zawsze można liczyć. Dziękuję Wam wszystkim.

A co nas czeka w przyszłości? Jeszcze przed Świętami wybieramy się do Łęczycy na III Przegląd Kolęd i Pastorałek „Hej, w dzień narodzenia” (trzymajcie za nas kciuki). A potem dalej pracujemy i śpiewamy na chwałę Pana.

12.12.2012 – Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

16.12.2012 – II Zgierskie Spotkanie Wigilijne
16.12.2012 – Spotkanie Opłatkowe

IX Przegląd Piosenki Religijnej na Rudzie

W dniu 21.10.2012 odbył się IX Przegląd Piosenki Religijnej na Rudzie wzięła w nim udział również nasza Schola.  „Melodyjki” reprezentowało osiem nutek: Martyna, Asia, Kinga, Marta, Szymon, Agata, Marysia i Ola. Dzielnie akompaniował nam Ks. Jacek na flecie poprzecznym. „Melodyjki” zaśpiewały  trzy utwory: „Kantyk”, „Szachownica” i „Halo hej, Panie Jezu”. Przegląd odbywał się pod hasłem „Wszystko co żyje niech chwali Pana”, w atmosferze radości i dobrej zabawy na chwałę Pana prezentowali się wszyscy wykonawcy. Nasza Schola jak i pozostali wykonawcy otrzymali gromkie brawa a na koniec pamiątkowe dyplomy. Przegląd zakończył się wspólną modlitwą i zapowiedzią kolejnego spotkania znów za rok.

Beata Pawłowska

KOLĘDOWANIE

22 stycznia 2012 nasi  Księża   zaprosili  na wspólne kolędowanie parafian ze śpiewającymi  grupami działającymi przy  parafii- Schola Dziecięca i Schola Młodzieżowa. Wspólnie ze swoimi grupami , których jest opiekunem duchowym grał i śpiewał Ksiądz Jacek Kucharski. Dostarczyli niezapomnianych wrażeń parafianom o czym świadczyły bisy oraz gromkie brawa.

„Melodyjki” znów w czołówce

W dniu 22.12.2011 w Domu Kultury w Łęczycy odbył się II Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Hej, w Dzień Narodzenia”. Brało w nim udział 39 wykonawców w trzech  kategoriach: I – Soliści do lat 13, II – Zespoły, III – Soliści powyżej 13 lat.

Nasza Schola wystąpiła w kategorii Zespoły. W zmaganiach konkursowych scholę reprezentowało pięć dziewczynek: Kinga, Marta, Asia, Iza i Ola, przy akompaniamencie gitary i fletu na którym grał Ks. Jacek wykonały świąteczną  piosenkę pt. „Kolęda dla nieobecnych zyskując uznanie jurorów zajęły II miejsce. W dniu 6 stycznia 2012 w kościele Świętego Andrzeja w Łęczycy odbył się Koncert Laureatów wraz z rozdaniem nagród. Statuetkę i dyplom w imieniu zespołu z rąk Pani Dyrektor Domu Kultury w Łęczycy odebrały Asia i Ola a potem odbył się koncert laureatów konkursu. Na koniec uczestnicy koncertu i widzowie wspólnie zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Beata Pawłowska

REPORTAŻ  Z PIELGRZYMKI DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ

w dniu 8 października 2011r.

Pielgrzymowanie jest wpisane w działalność duszpasterską parafii Matki Bożej Dobrej Rady. Od lat parafinie idą w sierpniu na Jasna Górę, niosąc do Matki Najświętszej swoje radości i smutki. Jednak nieskończona tęsknota za ukochaną Matką prowadzi nas w różne miejsca Jej objawień. Zawsze z wielką radością i wdzięcznością uczestniczymy  w organizowanych przez księdza proboszcza dr Andrzeja Blewińskiego oraz księży  wikariuszy  pielgrzymkach do miejsc szczególnych, gdzie ukazała się Matka Najświętsza. Tym razem pielgrzymowali najmłodsi parafianie, asysta dziecięca ministranci i schola dziecięca „Melodyjki” wraz z rodzicami i opiekunami.

W sobotni deszczowy poranek 8 października 2011 roku, wyjechaliśmy na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej. Zanim dotarliśmy do celu podróży mięliśmy okazję poznać zajmującą historie powstania Sanktuarium w Licheniu i pomodlić się w miejscach z nim związanych. Dowiedzieliśmy się o cudzie uzdrowienia przez Maryję żołnierza Tomasza Kłossowskiego, ciężko rannego w bitwie pod Liskiem  w 1813 roku i małym obrazku Maryi z orłem na piersi. Zobaczyliśmy miejsca, gdzie  Maryja ukazała sie trzykrotnie  pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Poznanie tych miejsc i modlitwa, wprawiły nas w uroczysty nastrój. Tak uniesieni dotarli do Lichenia, gdzie o godzinie 12.00 uczestniczyliśmy  w uroczystej eucharystii. Dla scholi i ministrantów był to kolejny czas wzruszeń.  Wielkim wyróżnienie jest uczestniczenie we mszy świętej przy ołtarzu. „Melodyjki” śpiewały , a nasi ministranci służyli do Mszy. Wspierał ich przy ołtarzu ks. Piotr, który koncelebrował. Trema była ogromna, ale radość i wzruszenie  jeszcze większe.

Odpoczynek i obiad pozwoliły nam ochłonąć z emocji. Pełni sił i energii  poszliśmy odkrywać nowe miejsca. Najpierw odwiedziliśmy kościół pod wezwaniem św. Doroty, gdzie pierwotnie znajdował się cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej przy kościele tym jest grób pasterza Mikołaja Sikatki i pomniki nawiązujące do najnowszej historii Polski. Stamtąd  udaliśmy się przez Golgotę do słynnej Kaplicy Krzyża Świętego, gdzie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Przed nami była jeszcze wizyta w największym kościele w Polsce – Bazylice Licheńskiej.  Potęga i blask bazyliki zaparły nam dech w piersiach. W środku człowiek czuje się taki mały wobec wielkości Boga.  To przepiękny gmach, ogromny, barwny i pełen przedmiotów kultu i pamięci wielkich ludzi, którzy sie tutaj modlili.

Niestety czas biegnie szybko i przyszła pora powrotu. Trudno opuszcza się dom Matki Bożej, ale mamy nadzieję, że niedługo znowu do nie pojedziemy. Na szczęście ukojenie zawsze zajdziemy w modlitwie. I oczywiście niezawodni księża zadbają, aby  rozniecić w nas radość. W drodze powrotnej zorganizowali  konkursy wiedzy o miejscach, które zobaczyliśmy i poznaliśmy. W nagrodę i dla osłody nagradzali lizakami. Wróciliśmy do domu. Modląc się przed snem wspominaliśmy odwiedziny Matki Bożej Licheńskiej i na pewno czuliśmy jej bliskość. Kochamy Nasza Matkę a Ona kocha nas i to najważniejsze doświadczenie z naszej pielgrzymki.

Szczególnie dziękujemy organizatorom pielgrzymki, Księżom naszej parafii: Księdzu proboszczowi dr Andrzejowi Blewińskiemu, Księdzu wikariuszowi Jackowi Kucharskiemu i Księdzu wikariuszowi Piotrowi Skurze. Bóg zapłać!

Beata Pawlak

„MELODYJKI” TRIUMFUJĄ”

W dniu 21.05.2011 w Łasku odbył się XV Festiwal Piosenki Religijnej Łaskawość 2011 pod hasłem ,,Młodzież z Maryją i Janem Pawłem II”. W festiwalu wzięła udział Schola dziecięca z naszej parafii „Melodyjki”. Opiekunem Scholi jest ks. Jacek Kucharski a prowadzącą – Pani Beata Pawłowska. Dzieci zaprezentowały dwa utwory : „Poranek Maryi” i „ Panem moim Jezus”. W festiwalu wzięło udział 43- ech wykonawców w tym 17- ście zespołów w dwóch kategoriach: ”Szkoły Podstawowe” i ”Gimnazja i Licea”. Nasz zespół w dniu następnym wystąpił w koncercie laureatów zajmując I miejsce w kategorii „Zespoły Szkoły Podstawowe”. Gorące podziękowania dla rodziców dzieci, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania do festiwalu i w wyjazd do Łasku.

Beata Pawłowska

Gratulujemy dzieciom ze Scholi ‘’Melodyjki” zdobyciu I miejsca. W imieniu członków zespołu dziękujemy pani Beacie Pawłowskiej i ks. Jackowi Kucharskiemu za zaangażowanie w przygotowania do konkursu. Wszystkim życzymy dalszych sukcesów na drodze muzycznej.

Zespół Redakcyjny w imieniu Księży oraz Parafian