Klub Seniora

Historia:

Klub ten istnieje od 29 listopada 2009 r. i jest niewątpliwie jedną z najprężniej działających grup w naszej parafii. Pierwotnym zamysłem było wyciągnięcie ludzi z domowych pieleszy, by wspólnie spotykać się przy kawie czy herbacie, zwiedzać muzea, brać udział w wycieczkach.

Działalność:

  • – Spotkania o tematyce religijnej: wiara w cuda, wiara w zabobony, jak się spowiadać, święta kościelne, żywoty świętych, z duchownymi bratnich Kościołów chrześcijańskich, z franciszkaninem z Łagiewnik, z kapelanem wojskowym
  • – Spotkania praktyczne: pierwsza pomoc, zapobieganie skutkom chorób, z radcą prawnym, z lekarzami, z panią z NFZ, z kosmetyczką, z pracownikami banku, z pilotem
  • – Spotkania kulturalne i kulturowe: kolorowy świat malarstwa francuskiego, Teatr Muzyczny, koncerty skrzypcowy i gitarowy, poznawanie kultury Japonii, życia zakonnego w Indiach, sytuacji Kościoła w USA
  • – Wycieczki, zwiedzanie: odwiedziny muzeum w Zgierzu i w Radogoszczy, zwiedzanie Katedry Prawosławnej, spacery po Zgierzu i Łodzi-Łagiewnikach
  • – Spotkania ze służbami miejskimi: pani prezydent miasta Zgierza i jej urzędnicy, Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, Służba Leśna

Spotkania: Co drugi poniedziałek o godz. 10:00

Opiekunowie i prezesi: ks. kan. dr Andrzej Blewiński, Sylwester Sobiech – założyciel

PLAN SPOTKAŃ W 2020 ROKU

ROK 2019

Ja niestety nie podołałem na bieżąco zamieszczać tekstów, a tu już dziesięć lat minęło jak się spotykamy. Różnorodność tematów sprawia, ze na spotkaniach nie ma nudy. Dziękując Panu Bogu za jesień naszego życia, wyrażaliśmy to omawianiem świąt kościelnych, poznawaliśmy żywoty świętych czy architekturę kościelną. To właśnie tu praktycznie zaistniał Ekumenizm, kiedy gościliśmy Arcybiskupa prawosławnego Szymona Romańczuka, jak i ks. Marcina Undasa z sąsiedniej parafii Ewangelicko-Augburskiej, czy ks. B-pa Bernarda Kubicę-Mariawitę. Jakże ciekawe było spotkanie z zakonnicą z Indii s. Hilarią.
Zaproszeni kapłani z naszej parafii zawsze przekazali nam coś ciekawego, coś do przemyślenia. To nie był stracony czas.

Niech zamieszczone zdjęcia choć w części odzwierciedlą atmosferę spotkań klubowych. Bardzo cenimy sobie kontakty z Urzędem Miasta Zgierza. Dużo podziękowań mamy. Jeśli zarosiliśmy ks. Prałata Stanisława Kaniewskiego, to temat mógł być jeden: kapłaństwo w PRL-u.

Dowiedzieliśmy się jak było naprawdę. Poznaliśmy drogę
do kapłaństwa naszego duszpasterza.

Dla nas liczy się to, że ks. proboszcz dr Andrzej Blewiński zawsze znalazł czas, by wyjaśniać nam sprawy z którymi zwracaliśmy się do niego.

Kto nie był na zwiedzaniu świątyni niech żałuje. Zajrzeliśmy w każdy zakamarek, czytaliśmy brewiarz a nawet zajmowaliśmy miejsce w konfesjonale. Czytanie pisma przez mikrofon to już trzeba było odwagi a spojrzenie na kościół od ołtarza zmieniło wymiary.
Wszystko z perspektywy ołtarza jakoś inaczej wyglądało.

Myślę, iż nasze spotkania w Nowym Roku-2020 będą niemniej ciekawe.
Proponowane tematy spotkań można określić jako ciekawe, ale mogą być jeszcze ciekawsze. Czekamy na propozycje. Moją ambicją jest przybliżyć ludziom rolę Krzyża Chrystusa w naszym życiu i dużo mamy do zaoferowania. Należy też posiąść wiedzę jak wyglądają fałszywe znaki Krzyża. Mamy bardzo ciekawą prezentację Oblicza Najświętszej Maryi Panny. Są też ciekawe filmy. Mamy prezent od parafianina w postaci adapteru ale mało używany, bo nie mamy płyt winylowych.

Tych zespołów najlepsze płyty nie zastąpią. Zawsze możemy liczyć na ich
występy w naszym klubie. Chór „Wrzos” i „Echo” zawsze sprawiają ,iż
frekwencja na naszych spotkaniach jest większa. Jak się nie cieszyć i dziękować?

Jakby nie patrzyć, jest to efekt naszych ścisłych kontaktów z Domem Dziennego Pobytu „Senior’-„Wigor”. Od tej pory zacznę już systematycznie zamieszczać informacje o naszej działalności. Zapraszam parafian i nie tylko na spotkania co drugi poniedziałek o godz.10,00.

ROK 2018

Klub Seniora działa, a na stronie internetowej pusto. Zatem krótki przegląd co było na spotkaniach. Nie brakowało tematów dla dusz i ciała. Problemy osobiste natury psychologicznej czy prawnej zawsze z życzliwością pomagały rozwiązać pani Barbara Witczak i pani Zofia Rożniata. Jak gospodarować swoimi funduszami podpowiadała nam pani Elżbieta Zytek. Co do zdrowia, to wiadomo – seniorzy zawsze zdrowi i pogodni. Niemniej pani mgr Iwona Owczarek uświadomiła nas jak wcześnie rozpoznawać i zapobiegać problemom niewydolności nerek. Dużo było spotkań pogłębiających naszą wiarę. Było o Objawieniach w Fatimie, Dzienniczek s. Faustyny, historia medalika NMP, czy Oblicze NMP. Z uznaniem przyjęto temat: „Krzyż Chrystusa jakiego nie znamy”. W przyszłości rozwiniemy temat „profanacja Krzyża”. Od dawna mamy sympatyczny kontakt z DDP „Senior-Vigor’. Często tam zapraszani, wychodzimy zadowoleni i odprężeni. Nie mogło zabraknąć wspólnego pożegnania karnawału. „Walentynki” przebiegały w rytmie przebojów lat „50” i „60”. Tu jak zawsze oprawę muzyczną zapewnił pan Marek Kochanek. Były konkursy, były nagrody, było wesoło. Niespodziewanie dużo wiedzy przysporzyło nam spotkanie z panem Grzegorzem Zatorskim, kościelnym naszej świątyni. W bardzo ciekawej formie przedstawił nam jakie ma obowiązki i jak je wypełnia. To jednak misja a pan Grzegorz jej podołał.

ROK 2017

Dzień Babci i Dziadka

Gdzie może być najwięcej odbiorców programu artystycznego z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka jak nie w Klubie Seniora? By było uroczyście i radośnie zaprosiliśmy na spotkanie dzieci z Przedszkola nr 7. Wychowawczynie Pani Paulina Doniak i Katarzyna Horążka starannie przygotowały dzieci do występu o czym świadczy brak tremy u artystów w recytowaniu wierszyków i śpiewie piosenek. Solowe recytacje każdego z dzieci mogły ich zapeszyć, ale dzielnie sprostały wyzwaniu za co otrzymywały ogromne brawa. Trudno określić, która strona bardziej przeżywała te występy. Po programie artystycznym seniorzy otrzymali laurki wykonane własnoręcznie przez dzieci. Po tych przeżyciach zasiedliśmy przy stołach na wspólny poczęstunek. To było piękne spotkanie.

 

ROK 2016

Zbliża się 6 rocznica powstania Klubu Seniora przy parafii Matki Bożej Dobrej Rady. Osoby, które przychodzą na spotkania są zadowolone, że taki klub istnieje. Z reguły są to osoby samotne i cieszą się, że można z kimś porozmawiać, frekwencja jednak pozostawia do życzenia. No cóż, zdrowie ma duży wpływ, a tematy spotkań są naprawdę interesujące. Czyż nie było emocji, gdy wspominaliśmy walki o wzgórze Monte Cassino i całą historię pieśni „Czerwone Maki”, albo czy Islam zagraża Europie lub dlaczego Matka Boża płacze?

Wydarzenia z kalendarza pomagają też dobierać tematy jak np. w marcu o Międzynarodowym Dniu Kobiet. Problemy ekonomiczne, psychologiczne, prawne to najbardziej oczekiwane tematy spotkań. Zawsze możemy liczyć na Panią Barbarę Witczak, która pomaga rozwiązywać problemy psychologiczne, a Pani Zofia Rożniata rozwikłać zawiłości prawne. Od Pani Elżbiety Zytek – Prezes Banku Spółdzielczego – otrzymamy poradę jak ustrzec się naciągaczy metodą „na wnuczka” czy też jakie korzyści mamy z oszczędzania w Banku Spółdzielczym.

Chcemy, czy nie chcemy prawie co dzień przechodzimy obok księgarni „Pan Tadeusz”, w której moc wydawniczych nowości. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, a w atmosferę zrozumienia roli książki w naszym życiu wprowadził nas zaproszony na spotkanie kierownik tej księgarni Pan Tadeusz Dąbrowski.

Słabym punktem naszej działalności jest niska liczba mężczyzn i mało wycieczek, ale by się tym nie zamartwiać postarał się zaproszony Zespół Wokalny „ECHO”. Zaprezentowali urozmaicony repertuar pieśni i piosenek, co bardzo podobało się zebranym. Zespół ten działający przy Dziennym Domu „Senior-Wigor” ma wiele osiągnięć i zaproszeń na spotkania poza Zgierzem. My z kolei jesteśmy zapraszani do Domu „Senior-Wigor” co ubogaca nasze intelektualne przeżycia.

W planach mamy rozmowy o lekach i lekomanii, oraz jak bronić się przed dolegliwościami wieku dojrzałego. Będziemy również gościć w naszych progach dzieci z Przedszkola nr 7. Pierwsza pomoc medyczna nie może nam być obca jak i wiedza o Nefrologii. W najbliższym czasie zgłębiać będziemy „Dzienniczek Siostry Faustyny”.

Z A P R A S Z A M Y.

 

ROK 2015

Trzeba przyznać, że chociaż tematy spotkań są ciekawe, to frekwencja niestety coraz niższa (ach to zdrowie). Jak to zdrowie wzmocnić służyły nam pogadanki i prezentacje o zdrowej żywności. Dla duszy też tematów nie brakowało, no bo czy nie jest ciekawe dlaczego się modlimy? Ten arcyciekawy temat przybliżył nam ks. Stefan Bujak. Że było to spotkanie bardzo budujące, zaprosiliśmy ks. Stefana na kolejne. Tym razem był temat obrzędów pogrzebowych i związanych z nimi zabobonów. Przy kolejnej okazji uczulił nas, że modlitwa, post i jałmużna to nie tylko odświętna hasłowość, ale wymóg codzienny. Gorąco zachęcał nas, by w każdej sytuacji życiowej poddawać się woli Bożej mówiąc „Bogu niech będą dzięki” mimo, iż czasami jest nam bardzo ciężko.

Ale jak tu dziękować Panu Bogu, kiedy jest się pozbawionym wolności a nadzieja słabnie? Jak to wtedy znieść fizycznie i psychicznie? Jak wygląda życie za kratkami i problemy za nimi? Ten skomplikowany temat obszernie przedstawił nam kapelan Aresztu Śledczego ks. Stanisław Marczak. Obojętnie z jakiego powodu ci ludzie znaleźli się po tamtej stronie pamiętajmy o nich w modlitwie.

W kościele oprócz modlitwy jest jeszcze muzyka i  śpiew. Jak muzyka i śpiew ubogacają modlitwę, po mistrzowsku zademonstrował nam organista Pan Wojciech Bogusławski.

Chętnie przyjął zaproszenie i zaskoczył nas bardzo mile: nie śpiewaliśmy pieśni, ale… wysłuchaliśmy z fachowym komentarzem dzieł Haydna, Mozarta i Beethovena. Ależ to była uczta intelektualna.

Byśmy nadal byli na muzycznej fali postarał się akordeonista Pan Mirek Kozłowski.

Zawsze staramy się, by na naszych spotkania było coś dla ciała i dla ducha. Rad praktycznych i pożytecznych nigdy za wiele. Pani Lilianna Garczyńska z Komendy Policji kolejny raz pomagała nam zrozumieć metody działania oszustów i jak się ustrzec ich pułapek, jak się nie dać podstępnym wyłudzeniom „na wnuczka”. Dbając o nasze bezpieczeństwo na drogach, każdy z uczestników otrzymał opaski odblaskowe, by po zmroku być bardziej widocznym.

Jako Zgierzanie byliśmy bardzo zaskoczeni prezentacją, jaką przedstawił nam Pan Paweł Krawczyk dzięki której poznaliśmy nieznaną historię Cudownego obrazu Matki Bożej Zgierskiej. Obraz ten przeszedł zawiła drogę i ostatecznie jest w Warszawie. Czy wróci do Zgierza? Chyba prędzej kopia niż oryginał.

Teraz jest też dobry moment, by nawiązać do cudownych wydarzeń  które poznaliśmy na Klubowych spotkaniach. Wszyscy słyszeliśmy o Objawieniach w Fatimie, ale tu mieliśmy możliwość bardzo dokładnie zapoznać się z każdym Objawieniem. Okazało się też, że bardzo dobrą decyzją było bardzo obszerne zapoznanie z Cudem w Oziornoje. Była też okazja, by zapoznać się z historią niektórych dzwonów w Zgierskich kościołach. W życiu jak to w życiu, nie wszystko dzieje się wg naszych marzeń, czy życzeń. Nie wszystko bywa cacy, a szczególnie boleśnie odczuwamy to w zawirowaniach rodzinnych. Jak zaradzić narastającej oziębłości? Na pewno podniosło nas na duchu spotkanie z Panią Barbarą Witczak. To specjalistka od rozwiązywania trudnych tematów.

A czy nie jest trudno zrozumieć słowa z Ewangelii o braciach Jezusa? Wątpliwości i pytania można by mnożyć, ale rzeczowe objaśnienia  ks. Jana Czekalskiego wyjaśniły wszystko.

A ks. proboszcz Andrzej Blewiński kolejny raz tłumaczył nam jak się spowiadać. O ileż uboższe byłyby Klubowe spotkania, gdyby nie Pan Maciej Wierzbowski. Chodząca encyklopedia miasta Zgierza zawsze nas wspiera. Pełni ogromnej wiedzy dzielimy się opłatkiem i do następnych spotkań po Nowym Roku.

Pełni ogromnej wiedzy dzielimy się opłatkiem i do następnych spotkań po Nowym Roku.