Wspólne kolędowanie

W parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu w klimat Bożego Narodzenia wprowadzili śpiewając kolędy przed pasterką: Chór parafialny i Schola Melodyjki pod kierunkiem Pani Beaty. Ubogacili tez swoim śpiewem liturgię Bożonarodzeniową wspólnie z Panem Tomkiem-organistą.
Śpiewanie kolęd od wieków stanowi nieodłączną część świątecznej tradycji.
Kolędy jako gatunek muzyczny związany z okresem Bożego Narodzenia, zaczęły się rozwijać w Polsce już w czasach średniowiecza, a najstarsze z nich pochodzą z XIII wieku. Pierwsze zapisane polskie kolędy pojawiły się w

XV wieku.
Warto podkreślić, że w różnych momentach dziejów Polski kolędy spełniały różne funkcje. Przykładowo, do kolędy „Bóg się rodzi” autorstwa Franciszka Karpińskiego dopisano zwrotkę “Pociesz Jezu kraj płonący”, by dodać otuchy uciemiężonym Polakom, w odpowiedzi na trudne okoliczności historyczne związane z insurekcją kościuszkowską w 1794 roku. Ta zmodyfikowana wersja kolędy stała się wówczas popularna w polskiej kulturze jako jedna z najważniejszych pieśni.
Boże Narodzenie to czas gdy lubimy wracać myślą do przeszłości, czasem nawet do momentu dzieciństwa. To moment przemyśleń nad życiem, nad upływem lat. To również czas powrotu do wartości jaką jest rodzina. A muzyka jest w tym wszystkim ciągle ważna.
Choć nasze rodzime zwyczaje się zmieniają ale święta i świąteczna atmosfera są ludziom potrzebne.
Wspólne śpiewanie kolęd dzieci , młodziezy , osób dorosłych wprowadziło świąteczny klimat
integrację osób młodych i starszych w parafii oraz przedstawienie pracy metodą synodalności. Wczesniej zespoły rozmawiały ze sobą , wysłuchały swoich propozycji i podjęły decyzje wspólnie z ks. Proboszczem o wspólnym śpiewaniu kolęd. Nie czekały biernie jak ktoś im zaproponuje wsłuchując się w głos Duch Świętego
w kościele działają.
Słowo Synod pochodzi z greckiego „syn-hodos”,co oznacza „ta sama droga” lub „ta sama ścieżka”.
Czym jest zatem synodalność? Synodalność to podążanie razem. Realizuje się to przez słuchanie siebie nawzajem, aby można było usłyszeć, co Bóg mówi do nas wszystkich. Oznacza to także uświadomienie sobie, że Duch Święty może przemawiać przez każdego i w ten sposób pomóc nam kroczyć razem naprzód
w naszej podróży Ludu Bożego.
Kościół synodalny to Kościół, który słucha. Jest to wzajemne słuchanie, dzięki któremu każdy może się czegoś nauczyć. Wierni świeccy, biskupi, papież, wszyscy słuchają siebie nawzajem oraz Ducha Świętego, czyli Ducha prawdy, aby dowiedzieć się co On mówi do Kościoła. Synod, to wezwanie dla nas wszystkich, do odnowy naszego sposobu bycia, wspólnej pracy i podążania naprzód.
Kardynał Grzegorz Rys powiedział ,,Kościół synodalny to jest taki Kościół, w którym odchodzimy od myślenia „ja”, a zaczynamy myśleć „my” . Przypomniał sformułowania Soboru Watykańskiego II, że Bogu spodobało się zbawiać nas we wspólnocie, w relacjach,
a nie pojedynczo.
Synod widziany jest bowiem jako forma budowania dialogu
w Kościele i formowania do współodpowiedzialności. Droga nawrócenia musi być wspólna, ma być ona wzrostem
w synodalności wszystkich ze wszystkimi, świeckich z duchownymi.