Historia parafii Duszpasterze Kancelaria Aktualności Linki Galeria

webmaster paris

Email Drukuj PDF

Dyskusyjny Klub Filmowy


Spotkania: 


DKF zainicjował w naszej parafii ks. Andrzej Jastrzembski (wikariusz od sierpnia 2007-2010). Stałym, zacnym gościem, doradcą merytorycznym w doborze filmów jest Ksiądz Profesor Stanisław Skobel, rektor Instytutu Teologicznego w Łodzi, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Spotkania odbywają się raz w miesiącu (w trzecią środę ok. godziny 18.30) i są otwarte dla wszystkich mieszkańców nie tylko naszej parafii, ale całego Zgierza (i innych chętnych). Ideą tego klubu jest przybliżanie wartości, wzorców moralnych i osobowościowych poprzez film. Film, bowiem dysponuje bogatym wachlarzem oddziaływań: obrazem, słowem, barwą muzyką.

Tym, co najbardziej transparentne w dzisiejszej kulturze jest kino. W wolne dni, gdy na duże ekrany wchodzą nowości filmowe kino jest wypełnione po brzegi głodnymi wielowymiarowego piękna widzami. Jednak nie wszystkie filmy posiadają treści godne refleksji. Często też nie mamy czasu na refleksję.

Ideą naszego Dyskusyjnego Klubu Filmowego jest obejrzenie filmu, dyskutowanie o nim, dzielenie się własnymi spostrzeżeniami w atmosferze wzajemnego poszanowania i kreatywności. Mówienie o tym, co trudne, niezrozumiałe, co na nowo lub inaczej odkryte. Pod przewodnictwem księdza profesora Skobla obejrzeliśmy filmy Krzysztofa Zanussiego Krzysztofa Kieślowskiego. Zaproponował nam je ksiądz z uwagi na to, że są wartościowe, trudne, a ich twórcy należą do kina moralnego niepokoju. Podczas udziału w tych spotkaniach wielokrotnie doświadczaliśmy roli terapeutycznej filmu poprzez identyfikację z bohaterami, ich przeżyciami, szukaniem rozwiązań często pośrednio odnoszących się do różnych aspektów naszego osobistego życia. Przekonywaliśmy się, że w życiu nie ma łatwych odpowiedzi, łatwych, jednobarwnych rozwiązań. Ośmielam się dodać, że pewnie niektóre z obejrzanych i opatrzonych komentarzem księdza profesora filmów zaczęliśmy dopiero teraz dogłębnie rozumieć. Poprzez nasz systematyczny udział stworzyliśmy kolejną grupę wspólnotową naszej parafii. Jak wiadomo małe wspólnoty składają się na parafie, diecezje.

Jeżeli interesuje Cię dobre, zmuszające do refleksji kino. Chciałbyś w miłej atmosferze obejrzeć film, a później o nim podyskutować. Lubisz mówić, ale i słuchać. Cenisz swoje zdanie, ale dajesz prawo do wypowiedzi i wyboru innym. Masz propozycje filmów i tematów do dyskusji. PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS!


POTĘGA MIŁOŚCI

W Dyskusyjnym Klubie Filmowym naszej parafii obejrzeliśmy film „Piękny umysł” nagrodzony 4 Oscarami i 4 Złotymi Globami. „Piękny umysł” jest filmową adaptacją biografii genialnego amerykańskiego matematyka John Nasha, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomi z 1994r. John Nash,  ekscentryk cierpiący na schizofrenię, przez wiele lat walczył ze straszliwą chorobą ograniczającą jego potencjał twórczy, by ostatecznie nad nią zatriumfować, u schyłku swojego życia. Bohater filmu, którego rolę zagrał Russell Crowe, żyje do dziś – nie wyzdrowiał cudownie, ale nauczył się żyć z chorobą. Zrobił ogromny krok naprzód pod względem zachowania i możliwości przeżyć emocjonalnych. Wykonuje rzeczy, które od lat leżały poza granicami jego możliwości. W dyskusji, prowadzonej jak zawsze przez księdza profesora Stanisława Skobla, ks. profesor zwrócił uwagę na fundamentalną rolę, w zwycięstwie w walce z chorobą, którą odegrała żona geniusza. Alicja jest osobą zdecydowaną, pragmatyczną i niezależną, ale jej dziewczęce zakochanie przetrwało wszystkie rozczarowania, nudy i zawody. Jej jedynej ufał Nash. To potęga jej miłości, ogromne poświęcenie i wsparcie, stały się siłą do walki z chorobą męża. Chociaż, do wygranej walki przyczynił się również mocno „piękny umysł” Johna (uwierzył, że dzięki nieustannym poszukiwaniom rozwiązania pokona chorobę) to jednak  Jej – swojej żonie, składa hołd podczas uroczystości odbierania nagrody Nobla. Genialny matematyk mówi o ty, że po wielu latach przeszukiwania rozwiązań problemów i równań, doszedł do wniosku, że najważniejsze  w życiu są równania miłości… „Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość – te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość”. W imieniu Księży i uczestników serdecznie zapraszam do korzystania z tej wartościowej formy wspólnych spotkań.

Teresa Szczur