Historia parafii Duszpasterze Kancelaria Aktualności Linki Galeria

webmaster paris

Email Drukuj PDF

altMłodzi przyjaciele Chrystusa

Ministranci i Lektorzy

"Króluj nam Chryste! - Zawsze i wszędzie!" to nasze rycerskie hasło.

„Liturgylandia” – Dzień Jedności Służby Liturgicznej 2017

Już tradycyjnie w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w bazylice archikatedralnej łódzkiej zgromadzili się: kandydaci, ministranci, lektorzy i ceremoniarze z całej archidiecezji, aby wspólnie spotkać się na modlitwie, przeżywając swój doroczny dzień skupienia – Dzień Jedności Służby Liturgicznej. W Dzień Jedności Służby liturgicznej Archidiecezji Łódzkiej zgromadził blisko 700 ministrantów, którzy przyjechali wraz ze swymi duszpasterzami z: Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Bełchatowa, Dłutowa, Koluszek, Konstantynowa Łódzkiego, Łasku, Piotrkowa Trybunalskiego, Pabianic, Ruśca, Szczercowa i Zgierza. Również z naszej parafii grupa licząca 7 ministrantów wraz z naszym opiekunem ks. dr. Tomaszem Cylińskim udaliśmy, aby wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Liturgylandia”. Liturgylandia – to nic innego jak kraina liturgii wspomniał ks. Paweł Bogusz - diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. Głównym wydarzeniem sobotniego spotkania była Eucharystia sprawowana o godzinie 10 : 30, której tradycyjnie od wielu lat przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski, a wraz z nim w liturgii uczestniczyli duszpasterze ministrantów z parafii archidiecezji. „Biskupstwo jest służbą. Kapłaństwo jest służbą. Diakon też jest sługą. Wasza obecność przy ołtarzu, to też służbą, bo ministrant, to ten kto służy, posługuje, pomaga”.- mówił ksiądz biskup Ireneusz Pękalski, swoją homilię skupił właśnie na znaczeniu terminu: „co znaczy służyć?”
Przytoczył on także słowa Papieża Franciszka, który w swojej homilii kiedyś powiedział: „Służyć, znaczy przyjąć osobę, która przybywa z należytą uwagą, znaczy pochylić się nad tym, kto jest w potrzebie i wyciągnąć do niego rękę, bez kalkulacji, bez obawy z czułością i zrozumieniem, tak jak Jezus pochylił się, aby umyć nogi Apostołom. Służyć oznacza pracować u boku osób najbardziej potrzebujących, nawiązywać z nimi ludzie relacje, bliskości, solidarności”  - to słowa, które wypowiedział kiedyś Ojciec Święty Franciszek.  Co znaczy służyć Bogu? Na to pytanie celebrans, ks. bp. Ireneusz Pękalski szukał odpowiedzi w sieci. Internauci odwołali się  do Bożych Przykazań oraz własnych doświadczeń, tłumaczyli co znaczy słowo „służyć”. Jedna z wypowiedzi brzmiała dość nietypowo, brzmiała ona następująco: „aby służyć trzeba mieć miłość na dwóch nogach. Miłość porusza się na dwóch nogach. Jedną z nich jest miłość do Boga, a drugą miłość do ludzi. Rób wszystko, abyś nie kuśtykał, ale byś biegł na obu tych nogach do celu, którym jest Bóg.” Jeśli prawdziwie służymy Bogu czy innym ludziom to wzrastamy do tytułu, godności królewskiej. Homilię swoją ksiądz biskup zakończył następującą modlitwą w intencji wszystkich zgromadzonych: „Spraw Boże, abyśmy znajdowali radość w Twojej służbie, biskupiej, kapłańskiej, diakońskiej, ministranckiej, lektorskiej, ceremoniarskiej, kantorskiej, albowiem szczęście trwałe i pełne, możemy znaleźć tylko we wiernym oddaniu się Tobie Amen”. Posileni Słowem Bożym a także nakarmieni Ciałem Pańskim zostaliśmy podzieleni na siedem grup, za każdą grupy,  gdzie wraz z klerykami udaliśmy się do WSD, tam zaś czekało na nas, zwłaszcza na tych najmłodszych dużo atrakcji, które zostały przygotowane przez kleryków. Tymi atrakcjami były: gry i zabawy na Sali gimnastycznej, słodkie bułki w reflektarzu, w innym punkcie były łamańce językowe w kontekście bycia lektorem i głoszenia słowa Bożego. W następnym punkcie atrakcjami  było poznawanie elementów stroju liturgicznego kapłana oraz modlitwy im towarzyszące,  w kolejnym punkcie był filmik o znaczeniu Eucharystii a w jeszcze jednym punkcie była możliwość rozmowy z Panem i chwila adoracji Najświętszego Sakramentu. Po wspólnie spędzonym dniu ok godziny 14 : 30 nastąpiło zakończenie wspólnego dnia Jedności Liturgicznej Służby Ołtarza i udaliśmy się w drogę powrotną do Zgierza. W głowie każdego z nasz zrodziło się pytanie: „co oznacza służyć? Co oznacza służyć Panu Bogu?” – na to pytanie już każdy z nas odpowiedział sobie indywidualnie.
A my uczestnicząc w tych wydarzeniach dajemy przykład innym, zwłaszcza tym najmłodszym.
Może to dzięki nam rzesza młodych chłopców zechce podjąć służbę ministrancką a w przyszłości może i nawet będą czerpać radość ze służby kapłańskiej.
„Zapalmy młodych życia przykładem, do wiernej służby Królowi. Niech idą śmiało za naszym przykładem, w walce wydanej grzechowi.”

Foto i tekst: Mateusz Jadczak