Historia parafii Duszpasterze Kancelaria Aktualności Linki Galeria

webmaster paris

Email Drukuj PDF


Świetlica Środowiskowa


„Zaprawdę powiadam wam: cokolwiek uczyniliście najmniejszemu spośród tych braci moich, Mnieście uczynili”

(Ewangelia wg św. Mateusza 25, 40)

Świetlica środowiskowa przy Parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu działa od 2000 r. (wcześniej pod nazwą Ośrodek Pomocy Dydaktycznej). Wolontariusze czekają na dzieci i młodzież oraz rodziców od poniedziałku do czwartku, w godzinach 1500- 1800 w świetlicy, z siedzibą  w Domu Parafialnym (pierwsze piętro)  przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie 5.

świetlica środowiskowa na facebooku

Półkolonie

Półkolonie - Wizyta w Aptece Rodzinnej

Półkolonie - Wizyta dzieci w Straży miejskiej

Półkolonie - Wizyta dzieci w Kurii biskupiej Archidiecezji Łódzkiej

Półkolonie - Wizyta dzieci w Muzeum Miasta Zgierza

Poświęcenie Świetlicy Środowiskowej

Informacja

Świetlica środowiskowa uruchamia kurs przygotowawczy  z matematyki  dla maturzystów oraz przyszłych gimnazjalistów. Repetytoria obejmują zajęcia od października 2013 roku do kwietnia 2014 roku w godz. 15:15-16:00 w poniedziałek i wtorek dla kl. VI, a dla maturzystów od godz. 16:30-18:00. Zajęcia są bezpłatne. Bliższe informacje można uzyskać w kancelarii parafialnej pod numerem telefonu 42/716 27 65 bądź u Pana Roberta  tel. 506 068490 .

Zapraszamy we wtorki i czwartki o godz. 17:00 na zajęcia taneczne,prowadzone przez  Panią Agatę -  tancerkę i choreografkę oraz wielokrotną Mistrzynie Polski w formacjach hip-hopowych, jazowych i show dance. Mistrzyni Świata solo juniorów w hip-hopie. Przyjdź! Czekamy na Ciebie.

Swoją działalność po wakacjach wznawiają  wszystkie grupy dzieci i młodzieży w tym Klub  Młodzieżowy(dla młodzieży szkół   gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej działający w świetlicy poniedziałek i czwartek w godz.16:30-18:00. Przyjdź sprawdź, zobaczysz warto. Bliższe informacje w kancelarii parafialnej lub pod nr telefonu 725 514 545 u Pani Magdy.

Zajęcia w świetlicy zaczynają się  od 23 września.

Opiekun:

Kierownik: mgr Marianna Strugińska-Felczyńska - od poniedziałku do piątku w godz. 15:00-18:00

Usługi prawnicze: Zofia Rożniata - wtorek 15:30

Usługi logopedyczne: Małgorzata Szewczyńska - poniedziałek 15:30

Kurator zawodowy: Grażyna Korolewska - czwartek informacja w świetlicy


Wspieramy dzieci i młodzież

W czasie roku szkolnego w świetlicy środowiskowej:

Udzielamy bezpłatnych korepetycji dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych z przedmiotów:

 • - matematyka
 • - chemia
 • - język polski
 • - język angielski
 • - fizyka
 • - historia
 • - język niemiecki
 • - geografia
 • - biologii

Prowadzimy koła zainteresowań:

 • - informatyczne,
 • - plastyczne,
 • - taneczne,
 • - teatralne.

Organizujemy zabawę choinkową z poczęstunkiem i prezentami świątecznymi dla wszystkich podopiecznych świetlicy opiekuńczo- wychowawczej.

W czasie wakacji w świetlicy środowiskowej:

Oferujemy podopiecznym świetlicy półkolonie i wiele innych atrakcji, które pozwalają na dalsze stymulowanie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, także podczas przerwy letniej.

Podopiecznym świetlicy zapewniamy poczęstunek i herbatę.

Jedyna pobierana opłata - tzw. wpisowe w wysokości 2 zł na cały rok.


Wspieramy rodziców

Proponujemy nieodpłatną pomoc w zakresie porad:

 • - prawniczych,
 • - logopedycznych,
 • - kuratora zawodowego,
 • - psychologa rodzinnego.

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela”  -  Jan Paweł II

Obecnie z usług w świetlicy korzysta 80 podopiecznych. Zajęcia prowadzi 35 wolontariuszy, którzy są nauczycielami czynnymi zawodowo z różnych placówek, emerytowanymi nauczycielami akademickimi, studentami z Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu, Uniwersytetu Łódzkiego, Kolegium Służb Pracowniczych, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Tylko w 2010r. wykazaliśmy 1500 razy, kiedy to dzieci i młodzież zwróciły się po korepetycję czy poradę.

W świetlicy środowiskowej podopieczni uczą się prawidłowych nawyków uczenia się oraz organizowania i rozwijania własnej aktywności umysłowej. Zapewniamy podopiecznym bardzo dobre warunki lokalowe, bowiem posiadamy salę do nauki, salę komputerową, plastyczną, bibliotekę oraz jadalnię z kuchnią, sanitariaty.


Wyróżnienia

Przyznane za działalność Świetlicy środowiskowej  (wcześniej pod nazwą Ośrodek Pomocy Dydaktycznej ):

 • - W 2005 roku ks. kan. Henryk Góra został nominowany do tytułu honorowego ,,Zasłużony dla Miasta Zgierza” za inicjatywy podejmowane dla dobra lokalnej społeczności oraz za działalność Ośrodka Pomocy Dydaktycznej na rzecz dzieci.
 • - W 2007 roku wolontariusze Ośrodka Pomocy Dydaktycznej, prowadzonego przez ks. kan. dr Andrzeja Blewińskiego oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, zostali laureatami lokalnej edycji Konkursu ,,Barwy Wolontariatu”. Uzyskanie tego wyróżnienia stanowi dla stowarzyszenia powód do dumy i satysfakcji.
 • - W 2009 roku otrzymaliśmy Wyróżnienie „Kameleona 2009”.
 • - W 2009 roku Telewizja Polska S.A. TVP 3 Łódź wyemitowała materiał o Ośrodku Pomocy Dydaktycznej
 • - Liczne wyróżnienia i podziękowania dla koordynatorów i wolontariuszy świetlicy opiekuńczo- wychowawczej od Karola Maślińskiego, prezydenta Miasta Zgierza.


Prasa o świetlicy

Artykuły prasowe zamieszczone o działalności Świetlicy środowiskowej  (wcześniej pod nazwą Ośrodek Pomocy Dydaktycznej):

 • - Ilustrowany Tygodnik Zgierski (artykuły: „W kościele”, „Pomoc i wsparcie”, „Pomagają dzieciom”, „Podziękowanie dla wolontariuszy”, „Spotkanie opłatkowe”, „Podsumowanie działalności”, „Kwiaty i nagrody”, „Spotkanie w Ośrodku Pomocy Dydaktycznej”, „Rodzina Majówka”, „Pielgrzymka śladami Jana Pawła II”, „Choinka w Ośrodku”, „Majówka dla dzieci z Ośrodka Pomocy Dydaktycznej”, „Jubileusz Ośrodka Pomocy Dydaktycznej”, „Pieśń religijna”, „Majówka”, „Życzenia w Ośrodku”, „Jasełka i podziękowania”, „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Wakacje z Bogiem”, „Akcja letnia w partnerstwie lokalnym”)
 • - Dziennik Łódzki (artykuł: „Wolontariusz nagrodzony”)
 • - Imperium TV (artykuł: „Sposoby na szkolne kłopoty. Za te korepetycje nie płacimy ani grosza”)
 • - Niedziela (artykuły: „Minął rok”, „Wigilia dla samotnych”, „Ośrodek Pomocy Dydaktycznej”, „Mały jubileusz Ośrodka Pomocy Dydaktycznej w Zgierzu”, „Pomagają dzieciom”, „Wakacje z Bogiem”, „Akcja letnia w partnerstwie lokalnym”)
 • - Express (artykuł: „Piątki i szóstki za darmo”)
 • - Gazeta Wyborcza (artykuły: „Korki za Bóg zapłać”, „Korepetycje w kościele”)
 • - Nasz Powiat Zgierski (artykuły: „Podarunki dla dzieci”)
 • - Inne


Świetlica inspiruje

Działalność świetlicy środowiskowej (wcześniej pod nazwą Ośrodek Pomocy Dydaktycznej) zainspirowała studentów do napisania kilku prac. „Przeciwdziałaniu przemocy. Działalność Ośrodka pomocy Dydaktycznej w Zgierzu” oraz „Rola  i zadania Akcji Katolickiej w budowaniu lokalnego systemu pomocy ludziom uwikłanym w przemoc”.


Wolontariat w świetlicy środowiskowej przy parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu

I. Prawa i obowiązki wolontariusza, cechy etyczne wolontariusza.

II. Dokumentacja obowiązująca wolontariusza.

1. Kwestionariusz osobowy,

2. Oświadczenie o niekaralności ,

3. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych,

3. Oświadczenie o zachowaniu tajemnicy zawodowej,

5. Podpisanie porozumienia o współpracy w świetlicy opiekuńczo – wychowawczej  pomiędzy wolontariuszem a prezesem parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej ,

6. Osoba niepełnoletnia pełniąca funkcję wolontariusza  dodatkowo przynosi pisemną zgodę opiekuna prawnego oraz pisemną zgodę od dyrekcji szkoły.

7. Brak zawarcia porozumienia pomiędzy wolontariuszem a prezesem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej uniemożliwia podjęcie usług wolontarystycznych .

III. Procedura przyjmowania dziecka do świetlicy.

 1. Karta kwalifikacyjna dziecka.

IV. Zadania koordynatora względem wolontariusza.