Historia parafii Duszpasterze Kancelaria Aktualności Linki Galeria

Informacje

Dzisiaj jest: niedziela
21 kwietnia 2019
Imieniny obchodzą
Addar, Anzelm, Bartosz, Drogomił,
Feliks, Irydion, Konrad, Konrada, Selma

Do końca roku zostało 255 dni.

Obecnie na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyka

Odsłon : 705882

webmaster paris

Email Drukuj PDF

Akcja Katolicka


Historia:

W encyklice społecznej Rerum novarum z 1891 r., papież Leon XIII stwierdził, że dwa główne czynniki – hierarchia kościelna i wierni świeccy – muszą współpracować, aby społeczeństwo zmierzało do właściwego celu i panował spokój społeczny. Gdy papież Pius X zaproponował ją Kościołowi w swym Motu proprio z 1903 r., chodziło o akcję katolicką rozumianą, jako aktywność apostolską wiernych świeckich. Struktury organizacyjne ukształtowały się dopiero za pontyfikatu Piusa XI, wtedy też zaczęto używać wyrażenia „Akcja Katolicka” w znaczeniu nazwy własnej konkretnej organizacji. Sobór watykański II w Dekrecie O apostolstwie świeckich (DA, 20) wymienił cztery cechy konstytutywne Akcji Katolickiej: cel identyczny z celem Kościoła; przyjęcie przez świeckich odpowiedzialności w Kościele i za Kościół; zorganizowana działalność; działalność pod zwierzchnim kierownictwem samej hierarchii.

Na terenach polskich, kilka lat po ukazaniu się Rerum novarum, biskupi Józef Bilczewski i Józef Sebastian Pelczar powołali do życia Akcję Katolicką w Galicji, która oprócz czytelni ludowych, kół rolniczych i kas oszczędnościowych zajmowała się też pomocą potrzebującym. W latach 1918-1939 katolicy świeccy wraz z hierarchią kościelną zakładali różne koła pod wspólną nazwą „Akcja Katolicka”. Były osobne grupy dla kobiet, mężczyzn, dzieci i młodzieży. W 1939 r. liczba ich członków wzrosła do ok. 650 tys. W Polsce Ludowej działalność Akcji Katolickiej była zakazana i dopiero po przemianach z 1989 r. mogła być reaktywowana.

Najwyższym organem stowarzyszenia jest Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. Każda ze struktur posiada swój własny zarząd i asystenta kościelnego. Władzami Instytutów krajowego i diecezjalnych są rady. Rada DIAK składa się z prezesów parafialnych i osób nominowanych przez biskupa ordynariusza, natomiast Radę KIAK tworzą prezesi DIAK-ów i jeden delegat instytutów diecezjalnych. Stowarzyszenie skupia w Polsce ok. 35 tys. Członków. W naszej parafii AK powstała w roku 2002.

Działalność:

- Akcja Katolicka realizuje swój cel przez: pogłębienie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym
- AK prowadzi świetlicę dla dzieci i młodzieży, a w jej ramach wyrównywanie szans eduka-cyjnych, koła zainteresowań, klub młodzieżowy, posiłki, a latem kolonie i półkolonie
- Przygotowuje paczki świąteczne,  wigilię dla samotnych oraz rozprowadzanie opłatków
- Organizuje przekazywanie obrazu MB Częstochowskiej
- Wydaje pismo parafialne Dobra Rada

Spotkania: Druga środa miesiąca, godz. 18:30

Opiekun: ks. kan. dr Andrzej Blewiński, Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej

Prezes: mgr Marianna Strugińska-Felczyńska, Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej oraz Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej (archidiecezjalna strona Akcji Katolickiej: www.aklodz.pl)

Akcja Katolicka na facebooku

Zdjęcia z archidiecezjalnego skupienia Akcji Katolickiej w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu


Galeria zdjęć z Orszaku Trzech Króli - 6.01.2015